Krõõt Kroonmäe XV lend

Loomise kuupäev 01.06.2024

Noor ettevõtja loob lastele rahustavaid jutte

  • Aastad kodukontoris lõppesid läbipõlemisega
  • Unistus oma ettevõtte loomisest täitus sügisel
  • Veebiportaali on märgatud kui paljulubavat digiteenust

Paide ettevõtja ja kahe lapse ema Krõõt Kroonmäe (35) pani eelmisel sügisel aluse oma idufirmale, portaalile calmy.ee, mis pakub lastele meelerahuharjutusi. Juba enne seda palgatööd tehes teadis Kroonmäe, et just ettevõtlus on tema tulevik. Kaheksa aastat kodukontorit on talle aga õpetanud, et see pole kaugeltki ideaalne töökeskkond, sest võib lõppeda suure läbipõlemise ja vaimse mandumisega.

Kuigi Calmy plaanid on suured, idufirmat asutada raske ja harjuda tuleb korrapäratu sissetulekuga, on oma äriga tegelemine andnud Kroonmäele midagi, mis kaalub üles kõik raskused – see on vabadus.

Vabadus teha seda, mis meeldib, siis, kui meeldib ja puhata siis, kui ta seda vajab. Seda viimast on ta pidanud suisa õppima.

Pärast kodulinnas Paides põhikooli lõpetamist jätkas Krõõt Kroonmäe keskhariduse omandamist Noarootsi gümnaasiumis. Sealt edasi läks ta Tallinna tehnikaülikooli rahvusvahelisi suhteid õppima ning omandas magistrikraadi e-riigi tehnoloogiate ja teenuste erialal.

Pärast ülikooli lõpetamist töötas Kroonmäe kaks aastat siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuses IT-analüütiku ja tootejuhina. Siis nägi 2013. aastal ilmavalgust tema esimene laps ja Tallinn ei tundunudki ühtäkki enam parim paik elamiseks. «Soovisime mehega mõlemad, et meie lapsed kasvaksid just Paides, sest oleme mõlemad siit pärit. Nii me Tallinnast ära kolisimegi,» lausus ta.

Sealt edasi oligi Krõõt Kroonmäe eesmärk leida tööd, mida saaks teha kodulinnast lahkumata. «Mina seadsin tööotsingul prioriteediks elu-, mitte töökoha. Enamasti on inimestel vastupidi – minnakse elama sinna, kus on töö,» ütles ta.

Nii-öelda hübriidtöö, kus peakontor asub näiteks Tallinnas ja töötada saab Paides, oli tollal talle parim lahendus. «Sain aru, et ka Paidest lahkumata on võimalik teha ägedaid asju,» sõnas ta.

Nii et enne kui koroonapandeemia tõttu algas üleilmne kodukontorite ajastu, oli töörügajast Kroonmäe selleks ajaks juba kogemustega kodukontoritöötaja.

Kuigi võiks arvata, et kodus töötamise võimaluse saamiseks tuli toona esmalt veenda ülemust, oli Kroonmäe ütlust mööda seda keerulisem seletada kolleegidele.

«Eks senine arusaam oli, et kui sind pole kontoris laua taga, siis sa tööd ei tee,» lausus ta muiates. «Pidingi töökaaslasi veenma, et ma tõesti olen kogu aeg olemas, teen tööd ja kõik saavad mind vajadusel kätte. Nii see ka toimis.»

Sotsiaalkindlustusametisse tööle asudes oli kodukontor selles asutuses juba üsna tavaline töövorm. Krõõt Kroonmäe saigi teha kodust lahkumata tööd, mis talle väga meeldis. Olla teenusedisainer, aidata muuta sotsiaalvaldkonna teenuseid mugavamaks ja uuendusmeelsemaks.

Kodus töötamine tundus algul tore, noore emana sai Kroonmäe teha kõike samal ajal: nii tööd kui korraldada ka majapidamist ja laste järele vaadata­.

Siis hakkas tekkima ootamatu probleem. «Minu aju ei saanud enam ühel hetkel aru, kas olen tööl või kodus,» meenutas ta. «Kodus olles on ju töö kogu aeg sinuga kaasas, arvuti on vaid kahe sammu kaugusel. Tekkis tunne, et pean olema kogu aeg kättesaadav. Jõudsin lõpuks olukorrani, kus ma sisuliselt olin kogu aeg tööl.»

Samasugused «nähud» esinesid ka kolleegidel. Selle vastu võideldi erinevat moodi: kes vahetas tööpäeva lõppedes rõivaid, kes läks õue jalutama. «Mina üritasin aju trikitada sellega, et kuulasin pärast tööpäeva lõppu muusikat, et see aitaks mul kodurežiimile üle minna,» ütles­ Kroonmäe.

See kõik tipnes 2022. aasta talvel, kui Kroonmäed tabas läbi­põlemine. «Ma ju armastasin oma tööd, kõik oli justkui hästi, aga ühel hommikul ei suutnud ma arvuti kaant lahti teha. Olin alati andnud endast 120 protsenti. See tagasilöök saabus ootamatult ja suure pauguga,» lausus ta.

Niisiis tuli Kroonmäel ennast aitama asuda – sundida end puhkama. Järgnes teadmine, et sellest päästab üksnes töökoha vahetus. Nii jõudis ta tarkvaraarendusettevõttesse­ Visioncraft, lähemale unistusele luua ühel päeval oma idu­ettevõte.

Eelmisel sügisel tegigi Krõõt Kroonmäe kauase unistuse teoks ja asutas päris oma ettevõtte, laste meelerahuportaali calmy.ee. «Teadsin alati, et minust saab ettevõtja. Olin selleks valmistunud kogu oma palgatööl käimise aja ning kogunud kogemusi, eriti viimases töökohas Visioncraftis, mis õpetas mulle idufirmandusest palju,» ütles.

Ka calmy.ee on iduettevõte. «See, et minu ettevõte on mõni digitoode, oli algusest peale selge, sest tootearendus ja teenusedisain on minu teema. See, et välja tuli lastele ja vanematele mõeldud toode, sündis inspireerituna oma lastest,» selgitas ta.

Ajal, mil Krõõt Kroonmäe kodus läbipõlemisest taastus ning meelerahu leidmise ja saavutamise praktikatega tegeles, märkasid ema toimetamist ka lapsed. «Neid hakkas see samuti huvitama ning tegimegi mõnikord koos hingamis- ja mõtteharjutusi, mis neile väga hästi mõjusid. Noorem laps jäi ka palju paremini magama,» meenutas­ ta.

Sealt edasi hakkas Kroonmäe otsima lastele eestikeelseid rahustavaid jutukesi ja kuulamisharjutusi, kuid oma imestuseks ta neid ei leidnud. Sealt mõte edasi arenema hakkaski. Ta asus lugusid välja mõtlema ja lõi nende tarvis veebilehe. «Tundsin, et need harjutused on nii väärtuslik asi, mida tasuks jagada peale oma laste ka teistele,» sõnas ta.

Kuigi lood on Krõõda enda kirjutatud, sisaldavad need laialt levinud lõõgastustehnikaid. Nüüdseks on ta lugusid välja mõelnud paarikümne ringis ja pea iga nädal lisandub uus. Lood salvestab ta oma häälega.

Jutud sisaldavad hingamistehnikaid, need arendavad positiivset ellusuhtumist, õpetavad tänulikkust ja muud olulist. Kõik see aitab lastel meelerahu saavutada ja säilitada.

Portaal töötab tasulise liikmelisuse põhimõttel: kes soovib teenuseid kasutada, see registreerib end kasutajaks ja maksab kuutasu.

Calmy on pälvinud tähelepanu mitmel start-up-konkursil. Näiteks on nutikate ideede elluviimiseks loodud Prototroni programm valinud Calmy 200 ideest 25 parima hulka, samuti alustab Calmy eeloleval sügisel teekonda Tehnopoli inkubaatoris.

Ka ühiskonda paremaks muutvate ideede inkubaator Nula valis Calmy 100 ideest 15 parima hulka. Ühtlasi on Calmy Kesk-Eesti ettevõtlusinkubaatori inkubant.

Portaali harjutusi on edukalt katsetanud osa Järvamaa lasteaedu ja koolegi, näiteks enne õppetööd või lõunauinakut.

Kõik see ei tähenda muidugi, et calmy.ee on Krõõt Kroonmäele ja kaasasutaja Triinu Orastele kullasoon, mis toob kõvasti raha sisse. Kuigi tänulikke kliente on Calmyl juba omajagu, on ettevõtte käivitamine olnud Kroonmäe sõnul raske ja sünnivalud pole kaugeltki läbi.

Palju jõudu läheb sellegi peale, et ennast nähtavaks teha ja teave sihtrühmani viia. Lisaks on sissetulekud praegu korrapäratud. Kuigi calmy.ee on Kroonmäe põhitöö ja elatusallikas, sekka veidi koolitajatööd ja muid ettevõtmisi, siis alustava ettevõtja raskused ja turvatunde puudumine teda ei heiduta.

«Muidugi on mul hirm, kas see õnnestub. Tean, et palgatöö on palju turvalisem valik, aga ma pean vähemalt proovima. Kordangi endale: pea vastu, Krõõt! Tunnen praegu, et õpin ja arenen väga palju ning olen juba kümme korda targem kui enne,» arutles ta.

Et vältida uut läbipõlemist, mida Kroonmäe kurva kogemuse tõttu tõsiselt pelgab, ei istu ta ainult kodukontoris, kuigi töö iseloom seda võimaldaks. «Plaanisin rentida Tallinna kontorikoha, et mõni kord nädalas seal meeskonna liikmetega kohtumas käia, aga siis avanes ootamatu võimalus Paides,» ütles ta.

Kodukontor pole Kroonmäe kogemust mööda kestlik lahendus, sest pikalt koduseinte vahel olek põhjustab kapseldumist ja mandumist. «Kuna olen introvert, tundsin pikapeale kodukontoris olles, et ei suuda enam inimestega näost näkku suhelda. See omakorda vähendab inimesele vajalikku kuulumistunnet, kuni lõpuks jäädki oma mõtetega ummikusse,» selgitas ta.

Tallinna kontorisse jäi sõit ära, sest aastavahetusel avati Paides koostöötamiskeskus coWork Paide. «See tuli just õigel ajal ja nüüd teengi coWork Paides täpselt nii palju töötunde, kui tahan. coWork Paide tööruumid sobivad just kaugtöötajatele, et saada kodukontorist vaheldust, ja ettevõtjatele, et oma ettevõttega kiiremini kasvada,» selgitas ta.

Töö väljaspool kodu lendab Kroonmäe sõnul märksa kiiremini. «Kui olen lastega kodus, võtab mul ühe e-maili kirjutamine kolm korda kauem aega kui coWork Paides,» lausus ta. «Olen coWork Paide kogukonnalt saanud palju inspiratsiooni ja tuge. Seal töötavad minu kõrval erineva taustaga inimesed, kes igaüks teeb küll oma tööd, kuid kellelt on puhkenurgas võimalus küsida nõu ja luua kontakte inimestega, kellega muidu ilmselt ei kohtuks.»

Krõõt Kroonmäe lisas, et ta on visionäär ja tahab teha asju omal moel, seetõttu läheb just ettevõtlus tema loomusega kõige paremini kokku. «See on taganud mulle selle kõige väärtuslikuma – olla oma otsustes vaba. Ja puhata oskan nüüd ka. Seda, muide, tuleb teha siis, kui kõik on veel hästi,» õpetas ta.

Tekst: Maarit Nõmm, Järva Teataja reporter

Foto: Kristo Kivisoo

Artikkel: https://jarvateataja.postimees.ee/8031716/noor-ettevotja-loob-lastele-r…

 

Viimati muudetud 05.06.2024.