Klassikatähed. Kapriis

Loomise kuupäev 03.11.2020

Katariina Maria Kits (viiul), Sten Heinoja (klaver)

Kavas:

J.S. Bach: Sonaat C-duur (Adagio ja Fuuga)

F. Schubert: Rondo A-duur

N. Paganini: Kapriis nr 10

H. Wienjavski: Kapriis nr 7

E. Tubin: Capriccio nr 2

A. Pärt: Fratres 

Kontserdil astuvad üles kaks saate “Klassikatähed” võitjat – Katariina Maria Kits võitis telekonkursi 2014. ning Sten Heinoja 2016. aastal. Kontserdikavas on tõelised maiuspalad viiuli ja klaveri duorepertuaarist. 

Katariina Maria Kits (1995) alustas viiuliõpinguid kuueaastasena Marge Lille juures ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus 2004. aastal sai tema õpetajaks Tiiu Peäske. 2014–2016 õppis ta Lausanne’i Muusikakõrgkoolis professor Svetlana Makarova juhendamisel ning alates 2016. aastast jätkas õpinguid Trossingeni Muusikakõrgkoolis Marina Chiche’i käe all. Ta on on täiendanud end arvukatel meistrikursustel (Alf Richard Kraggerud, Robert Rozek, Detlef Hahn, Kurt Sassmanshaus, Guðný Guðmundsdóttir , Pavel Vernikov, Jan Repko, Nicolas Dautricourt, Kristof Barati, Florian Donderer, Petru Munteanu, Ulrike Danhofer ).

Katariina Maria Kits on pälvinud preemiaid mitmetel Eesti ja rahvusvahelistel konkurssidel: II ja I koht ESTA vabariiklikul keelpillimängijate konkursil (2005 ja 2007), IV koht Moskvas Rotari laste muusikakonkursil (2006), II koht George Enescu viiulikonkursil Rumeenias (2006), II koht rahvusvahelisel konkursil “Noor muusik” (2009), I koht rahvusvahelisel konkursil “Talents for Europe” Slovakkias ansamblite kategoorias duos Maria Tiimusega (2009); grand prix TMKK konkursil “Con fantasia” (2010, 2012, 2014). 2014. aastal võitis ta telekonkursi “Klassikatähed“ ning on sellest ajast esinenud sageli nii televisioonis kui raadios. Katariina on soleerinud mitmete erinevate orkestrite ees, sh Iisraeli Sümfooniaorkester Rishon LeZion, Tallinna Kammerorkester, ERSO, Rahvusooper Estonia SO, Vaasa Linnaorkester, Pärnu Linnaorkester ja Haapsalu Festivali Orkester.

Sten Heinoja alustas klaveriõpinguid nelja aastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis õpetaja Maie Klesmenti juhendamisel. Seejärel jätkas Sten õpinguid samas koolis õpetaja Marju Rootsi klaveriklassis ning lõpetades selle 2012. aastal. Paralleelselt alates 2011. aastast ka Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriosakonna professor Ivari Ilja juhendamisel, lõpetades bakalaureuse kraadi 2015 aastal cum laude.

Sten on edukalt esinenud mitmetel konkursitel nii Eestis kui ka välismaal. Mõnede näidetena võiks tuua diplomi ja žürii eripreemia 2007. aastal Leedus toimunud Klaviermusik konkursil. Samuti pälvis 2010 aastal Lätis, Jurmalas toimunud noorte pianistide konkursil finalistidiplomi. Ka Eestis on Sten konkursitel edukaid tulemusi saavutanud: 2009 aastal võitis ta III koha ning eripreemia Rodion Štsedrini teose ettekande eest koolide vahelisel konkursil, 2011 ning 2012 aastal saavutas Sten samal konkursil mõlemal aastal I preemia. 2013. aasta suurima saavutusena võiks välja tuua Steni esinemise Türgis toimunud Lionite aastakokkutulekul korraldatud konkursil, kus noor interpreet jõudis üle Euroopa 30 osavõtja seast 6 parema sekka ning tõsteti žürii poolt esile diplomiga. Aastal 2014 võitis Sten VIII Eesti pianistide konkursi, mille eelnevate laureaadite sekka kuuluvad hetkel Eesti nimekaimad pianistid: Lauri Väinmaa, Ivari Ilja, Mati Mikalai, Age Juurikas ja paljud teised. Lisaks omistati samal konkursil Stenile Heliloojate Liidu eripreemia parima uudisteose esituse eest, samuti Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri preemia, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu eripreemia ning Helmi Vatmani ning Lilian Semperi stipendiumid.  2015 aasta lõpus toimunud RCM Gateway konkursil saavutas Sten edu ning ees ootavad kontserdid Londoni kuulsamates saalides ( Wigmore Hall ja Royal Albert Hall Elgar Room). 2016 aasta kevadel võitis Sten Eesti Kontserti ja Klassikaraadio ning ERR-i koostöös valminud suurkonkursi Klassikatähed 2016.

Alates 2015 aastast jätkab Sten õpinguid Londonis, Royal College of Music`us. Talle võimaldati studeerimiseks täisstipendium magistriõppe läbimiseks. Tema õppejõuks on prof. Vanessa Latarche.

 

Viimati muudetud 17.11.2020.